Oversigt
Specifikation
AMC162A

AMC162A Grundlæggende oplysninger
| Panel Model | AMC162A |
|---|---|
| Panelmærke | Amson |
| descrition | STN-LCD ,2.3 inch, 16×2 |
| Paneltype | STN-LCD |
| AMC162A pris | Anmodning Pris og leveringstid |
| Driftstemperatur | -20 ~ 70 °C |
| Stuetemperatur | -30 ~ 80 °C |
AMC162A Mekaniske egenskaber
| Skærmformat | 16 characters × 2 lines |
|---|---|
| Vis skrifttyper | 5×7 dots + cursor |
| Karakterstørrelse | 2.96×5.56 mm |
| Tegnplade | 3.55×5.94 mm |
| Pixel-konfiguration | Rectangle |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.60×0.60 mm (H×V) |
| Aktivt område | 56.2×11.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 64.0×16.0 mm (H×V) |
| Skitse Dimension | 80×36 mm (H×V) |
| Skitse dybde | 12.7 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ2.5) on left, right bezel |
| Landskab eller Portræt | Landscape type |
| Berøringspanel | Without |
AMC162A Optiske funktioner
| Visningstilstand | STN, Yellow/Green (Positive), Transflective |
|---|---|
| Skærmfarve | Monochrome () |
| Sollys Læses | Y |
AMC162A Elektronik Feature
| Driver IC | COB Built-in ST7066 |
|---|---|
| Kørselsmetode | Duty: 1/16 |
AMC162A Backlight System
| Lampens position | Edge light type |
|---|---|
| Lampetype | YG-LED |
AMC162A Signal Interface
| Signalkategori | CPU |
|---|---|
| Signalklasse | 8-bit parallel |
| Indgangsspænding til panel | 5.0V (Typ.) |
| Indgangsstrøm for panel | 3.2/6.0mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Pad |
